Chemia związków naturalnych. Zagadnienia wybrane

Autorzy: Urszula Wrzeciono, Lucjusz Zaprutko
Rok wydania: 2001
ISBN: 83-85439-93-5

Podręcznik przeznaczony jest dla studentów, którzy opanowali wiadomości z chemii organicznej w podstawowym zakresie i pragną rozszerzyć swoją wiedzę na temat budowy, właściwości i zastosowania związków naturalnych. Założeniem autorów było, by mógł on stanowić podstawową pomoc w przygotowaniu się do zajęć fakultatywnych z przedmiotu "Chemia związków biologicznie ważnych". Z tego powodu zostały do niego włączone tylko wybrane działy tej szerokiej dyscypliny wiedzy. Zawarte są w nim kolejno rozdziały zatytułowane: alkaloidy, węglowodany, steroidy, terpenoidy, glikozydy, kwasy nukleinowe, peptydy i białka oraz lipidy. W każdym z nich przedstawiono podział danej grupy związków, najczęściej według różnorodnych kryteriów, omówiono zasady nazewnictwa, zaprezentowano budowę, metody syntezy oraz najbardziej charakterystyczne reakcje, przedstawiono występowanie w środowisku naturalnym i omówiono podstawowe możliwości zastosowań wymienionych związków. Liczne wzory płaskie oraz konformacyjne ułatwiają zrozumienie i zapamiętanie omawianych zagadnień. Zamieszczony na końcu, wyczerpujący alfabetyczny indeks haseł i pojęć występujących w podręczniku umożliwia szybkie odnalezienie bieżąco potrzebnych informacji.