Zarządzanie szpitalem klinicznym

Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-7597-402-7

Ze wstępu

Książka pt. Zarządzanie szpitalem klinicznym stanowi zbiór tekstów przygotowanych przez pracowników Katedry Prawa Medycznego, Organizacji i Zarządzania w Opiece Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Warto podkreślić, że autorami są nie tylko teoretycy, ale również lekarze praktycy, prawnicy specjalizujący się w prawie medycznym, jak również osoby zarządzające szpitalami klinicznymi. Część z nich od wielu lat współpracuje ze szpitalami klinicznymi, co powoduje, że prezentowana w opracowaniu problematyka jest im bliska. Rozważania poparte są doświadczeniem zawodowym autorów, z których większość współpracowała z jednostkami jakimi są szpitale kliniczne, jak również opierają się na ich przygotowaniu teoretycznym.
(...) Książka stanowi zbiór czternastu rozdziałów obejmujących problematykę pozycji szpitala klinicznego w systemie ochrony zdrowia. Prezentowane zagadnienia dotyczą zarówno zagadnień prawnych, jak i ekonomiczno-finansowych związanych z zarządzaniem specyficzną jednostką jaką jest szpital kliniczny z punktu widzenia menedżera takiej jednostki.
(...) Wyrażam nadzieję, że niniejsza monografia będzie pomocna w analizie zagadnień związanych z ochroną zdrowia. Adresatami publikacji są studenci uczelni medycznych, zainteresowani praktycznym stosowaniem instytucji systemu ochrony zdrowia w kontekście działalności szpitala klinicznego, jak również kadra zarządzająca podmiotów leczniczych.