Metody badania jakości surowców i produktów kosmetycznych. Podręcznik do ćwiczeń dla studentów Kosmetologii

Redakcja: Beata Stanisz, Izabela Muszalska
Nakład drukowany wyczerpany
Rok wydania: 2009
Wydanie: I
Ilość stron: 148
Format: B5
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7597-055-5

Przedmowa

Rozwój przemysłu kosmetycznego oraz wzrost popytu na jego produkty wymusza ocenę konkurencyjności dostępnych towarów. Zatem klient zaczyna dokonywać porównania składników poszukiwanego preparatu jak i proponowanej przez określonego producenta jakości produktu. Z kolei producent, chcąc zachować lub wzmocnić swoją markę, niewątpliwie dąży do poprawy jakości i rozwoju swojej firmy zapewniając odpowiedni poziom jakości, zarówno składników jak i produktów. 
Składnikiem kosmetycznym (cosmetic ingredient) jest substancja chemiczna, produkt syntetyczny lub pochodzenia naturalnego stosowany w procesie wytwarzania produktów kosmetycznych. Natomiast mianem kosmetyku (cosmetic product) określamy substancję lub preparat, mające zastosowanie w kontakcie z różnymi partiami ludzkiego ciała (skóra, włosy, paznokcie, usta, intymne części ciała) lub z zębami i błonami śluzowymi, których celem jest mycie, perfumowanie, poprawa wyglądu, zapachu, ochrona i utrzymanie ich w prawidłowej kondycji.
Niniejszy podręcznik akademicki jest przeznaczony dla studentów studiów niestacjonarnych uzupełniających magisterskich na kierunku Kosmetologia Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu do realizacji zajęć praktycznych z przedmiotu „Chemiczne i fizyczne metody badania kosmetyków”. Podręcznik zawiera zbiór opracowań ćwiczeń praktycznych, dotyczących oceny jakości surowców stosowanych w przemyśle kosmetycznym oraz gotowych produktów. Każde ćwiczenie zostało poprzedzone wstępem, mającym na celu wyjaśnienie bądź przypomnienie podstawowych pojęć oraz stosowanej w ćwiczeniu metodyki, wystarczającym do prawidłowego wykonania analizy oraz właściwej interpretacji otrzymanych wyników.

Autorzy