Choroby wewnętrzne. Podręcznik dla studentów stomatologii

Redakcja: Aleksandra Rutz-Danielczak, Teresa Kosicka, Andrzej Tykarski
Nakład drukowany wyczerpany
Rok wydania: 2015
Wydanie: II
Ilość stron: 390
Format: B5
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7597-263-4

Słowo wstępne

Drodzy studenci stomatologii

Oddajemy w Wasze ręce II wydanie podręcznika „Choroby wewnętrzne dla studentów stomatologii”, który powstał jako praca zbiorowa zespołu Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych pod redakcją dwóch doświadczonych
starszych wykładowców Katedry: dr Teresy Kosickiej i dr Aleksandry Rutz-Danielczak i moim. Studiując w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, spotykacie autorów tej książki na zajęciach z interny na III i IV roku studiów. Choć na ćwiczeniach, seminariach i wykładach przekazują Wam wiedzę, która może być przydatna w Waszej praktyce stomatologicznej, a z pewnością jest niezbędna, by zdać egzamin z chorób wewnętrznych, to ten podręcznik pozwoli usystematyzować wiedzę internistyczną bez konieczności sięgania po większą liczbę opracowań, zakreślając z szerokim marginesem wymagany zakres materiału.
Nakład I wydania został szybko wyczerpany, mimo że jego sprzedaż została administracyjnie ograniczona do studentów kierunku stomatologia naszej Uczelni, stąd pilna potrzeba kolejnego wydania. Analizując I wydanie podręcznika, zdałem sobie sprawę, że jego objętość, zgromadzona ilość informacji dotyczących chorób wewnętrznych, dalece przekracza wiedzę internistyczną dla Was niezbędną, biorąc pod uwagę ukierunkowany od początku charakter Waszych studiów. Stąd
II wydanie zostało skrócone i uzupełnione o informacje przydatne Wam w praktyce, nie tracąc, w mojej opinii, istotnych treści dla Was niezbędnych. Po egzaminie zakończonym sukcesem podręcznik ten pozostanie na Waszych półkach i być może sięgniecie po informacje w nim zawarte w różnych sytuacjach zawodowych i życiowych. Po latach będzie dowodem dla Waszych potomków, jak trudne studia ukończyliście.
Dzięki pomocy JM Rektora koszt tego podręcznika będzie mniejszy niż koszty jego kserowania, a wersja elektroniczna zostanie udostępniona dla Was na uczelnianych stronach Wirtualnego Systemu Usług dla Studenta (WISUS), ponieważ uważamy, że wiedza naukowa powinna być jak najszerzej dostępna, szczególnie dla studentów, a kwestie finansowe nie powinny stanowić istotnej bariery. W tę postawę wpisali się moi współpracownicy, autorzy podręcznika „Choroby wewnętrzne dla studentów stomatologii”, którym chciałbym serdecznie podziękować za włożony wysiłek.

prof. dr hab. med. Andrzej Tykarski