Moździerz i pióro. O poznańskiej farmacji akademickiej z okazji jej 100-lecia

Redakcja: Anita Magowska, Izabela Muszalska, Magdalena Ogrodowczyk, Tomasz Gośliński, Lucjusz Zaprutko
Nakład drukowany wyczerpany
Rok wydania: 2019
Wydanie: I
Ilość stron: 176
Format: B5
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7597-382-2

Tytułem wstępu
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,
zespół Redakcyjny oraz Dziekan Wydziału oddają dziś w Państwa ręce monografię „Moździerz i pióro”, w której staraliśmy się zebrać możliwie jak najatrakcyjniej i jak najprzystępniej napisane wspomnienia dotyczące osób, zdarzeń oraz mniej znanych faktów nawiązujących do tegorocznych wyjątkowych Jubileuszy stulecia studiów farmaceutycznych w Poznaniu i czterdziestolecia kierunku analityka medyczna.
Monografia jest wprawdzie dość swobodnym kalendarium minionego stulecia, ale nawiązuje mocno do historii, pokazując zagadnienia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne, na co dzień realizowane przez pojedyncze osoby i jednostki je zatrudniające. Autorzy książki to zarówno byli (obecnie emerytowani), jak i obecni pracownicy oraz studenci Wydziału Farmaceutycznego a także kadra naukowa Katedry i Zakładu Historii i Filozofi i Nauk Medycznych UMP oraz osoby uznawane za Sympatyków Wydziału Farmaceutycznego.
W książce znajdą Państwo atrakcyjnie i przystępnie napisane opracowania wybranych zagadnień, odnoszące się do nietuzinkowych postaci, które z racji ich działań i interakcji, znalazły miejsce w naszej pamięci historycznej. Owi wyjątkowych bohaterowie, to nierzadko autorzy wspomnień, którzy przeprowadzą Państwa przez pomieszczenia i budynki, których już nie ma, opowiedzą o swoich spotkaniach i przeżyciach związanych z postaciami, które znajdują zasłużone miejsce w ich, a być może także i w naszej pamięci, nie tylko historycznej... Mocną stroną oddanej w Państwa ręce pracy zbiorowej jest przedstawienie mniej znanych, dotychczas nie analizowanych aspektów historii poznańskich studiów farmaceutycznych i analityki medycznej. 
Autorzy poszczególnych rozdziałów nawiązali do postaci, z różnych względów wybitnych przedstawicieli poznańskich studiów farmaceutycznych, wspomnieli krajowe i międzynarodowe aspekty ich osiągnięć naukowych i dydaktycznych oraz organizacyjnych. Gospodarzami niektórych rozdziałów zostali sami studenci, którzy omówili tradycje i teraźniejszość organizacji studenckich, przypomnieli miejsca upamiętniające farmację i analitykę medyczną w Poznaniu. Cennym uzupełnieniem bogatego materiału tekstowego są liczne ilustracje i zdjęcia związane z minionym stuleciem.
Jesteśmy przekonani, że wspomnienia z lat studiów oraz często późniejszej pracy w murach naszego tegorocznego Jubilata, dostarczą Państwu wielu wzruszeń, a może zainspirują czytelników do podzielenia się dalszymi wspomnieniami możliwymi do opublikowania w kolejnym ich tomie.
Dziekan wraz Komitetem Redakcyjnym