Postępy farmakoterapii – nowe leki przeciwdepresyjne

Redakcja: Elżbieta Nowakowska
Publikacja dostępna w sprzedaży w wersji drukowanej
Rok wydania: 2003
Wydanie: II
Ilość stron: 108
Format: B5
Oprawa: miękka
ISBN: 83-88732-76-5

Przedmowa

Leczenie zaburzeń psychicznych wiąże się z ciągłą aktualizacją wiedzy na temat stosowanych leków, niezbędnej do bezpiecznego i skutecznego leczenia. 
W ostatnich latach na rynek farmaceutyczny wprowadzono wiele nowych leków przeciwdepresyjnych, które cechuje wybiórczość działania farmakologicznego oraz niski profil działań niepożądanych. W porównaniu do klasycznych, dotychczas stosowanych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, stosowanie nowych leków wiąże się w mniejszym stopniu z występowaniem działań niepożądanych dotyczących głównie zaburzeń czynności poznawczych, sprawności psychomotorycznych, układu sercowo-naczyniowego lub przyrostu masy ciała; stąd nowe leki są chętniej przyjmowane przez pacjentów. Biorąc pod uwagę, że objawy uboczne są częstym powodem odstawienia leku i prowadzą do upośledzenia funkcjonowania społecznego, bardzo istotne jest aby o wyborze właściwego leku przeciwdepresyjnego decydowała nie tylko skuteczność terapeutyczna, ale także bezpieczeństwo terapii i korzystny profil tolerancji.
Materiał zawarty w książce winien zapewnić łatwy dostęp do najaktualniejszych informacji na temat mechanizmów działania, interakcji i przeciwwskazań, objawów ubocznych oraz zastosowania niektórych nowych leków przeciwdepresyjnych.
Książka przeznaczona jest dla psychiatrów i lekarzy specjalizujących się w psychiatrii, studentów wydziałów medycznych, farmaceutycznych i biologicznych oraz dla innych osób zainteresowanych lecznictwem psychiatrycznym. 

Elżbieta Nowakowska