100-lecie studiów farmaceutycznych w Poznaniu. Wydział Farmaceutyczny i Oddział Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w latach 2004–2018

Redakcja: Lucjusz Zaprutko , Anita Magowska , Izabela Muszalska , Tomasz Gośliński

Rok wydania: 2019
Oprawa: Twarda
ISBN: 978-83-7597-394-5
Posłowie

Książka dokumentuje głównie ostatnie 15 lat historii Wydziału Farmaceutycznego i Oddziału Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jej koncepcja nawiązuje do dwutomowej monografii wydanej w latach 2005 i 2006 na 85‑lecie studiów w zakresie farmacji i 25‑lecie studiów w zakresie analityki medycznej w Poznaniu. Ta kontynuacja jest widoczna w części rozdziałów, których autorzy skorzystali w pewnym stopniu z wcześniejszego opracowania. Pisząc o wydarzeniach i inicjatywach podejmowanych przez poszczególne katedry i zakłady w ostatnich kilkunastu latach, trudno jest przecież odciąć się od tego, co było wcześniej, od wielkich postaci poznańskiej farmacji akademickiej, które ją organizowały od podstaw i nieustannie nadawały impet rozwojowi naukowemu.
Przedstawiana książka poświęcona jest zasadniczo okresowi 2004–2018, jednak nawiązuje do wcześniejszych wydarzeń także poprzez przedruki ze wspomnianej monografii „85‑lecie studiów w zakresie farmacji i 25‑lecie studiów w zakresie analityki medycznej w Poznaniu. Księga pamiątkowa” (Poznań 2005, 2006).
Przygotowanie niniejszej monografii stanowiło zbiorowy trud pracowników Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Mamy nadzieję, że kolejne pokolenia docenią ten wysiłek oraz będą kontynuować niniejsze dzieło.