100-lecie Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Redakcja: Anita Magowska , Ewa Wender‑Ożegowska

Rok wydania: 2019
Format: A4
Oprawa: Twarda
ISBN: 978-83-7597-386-0
Ze Słowa JM Rektora

(...)  Publikacja, którą trzymają Państwo w rękach, wydana w stulecie utworzenia Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Poznańskim przedstawia nie tylko dzieje fakultetu medycznego w Poznaniu, ale także ukazuje ludzi — profesorów i studentów, którzy tworzyli jego wielkość. Mam osobisty stosunek do historii Wydziału Lekarskiego, bowiem na nim skończyłem studia lekarskie, a także uzyskałem stopień doktora nauk medycznych. Wprawdzie w wyniku zmian organizacyjnych w 1992 r. moja jednostka znalazła się w strukturze Wydziału Lekarskiego II, gdzie później pełniłem funkcję dziekana, jednak zawsze z pewną nostalgią, ale i z ogromnym uznaniem spoglądałem na rozwój bratniego, a zarazem macierzystego Wydziału.
(...)  Jestem przekonany, że uświetnienie stulecia istnienia Wydziału Lekarskiego w Poznaniu poprzez wydanie tego albumu jest znakomitą pamiątką, świadectwem osiągnięć poszczególnych katedr i klinik Wydziału Lekarskiego I, a także organizacji studenckich. Zapoznając się z refleksjami Mistrzów, wybitnych lekarzy, a także poznając sylwetki znakomitych ludzi nauki na Wydziale Lekarskim I, można być dumnym z jego dotychczasowych sukcesów i osiągnięć, ale również być pewnym, że ten dorobek nie zostanie zaprzepaszczony, ponieważ tak jak Wydział Lekarski I był kontynuatorem stuletniego Wydziału Lekarskiego, tak „nowy” Wydział Lekarski będzie czerpał najpełniej z dziedzictwa Wydziału Lekarskiego I. Życząc więc społeczności akademickiej Wydziału Lekarskiego dalszych sukcesów, zachęcam zarazem do zapoznania się z prezentowanym, niesłychanie interesującym albumem.

Prof. dr hab. med. Andrzej Tykarski