Redakcja: Michał Musielak , Andrzej Tykarski , Bogdan Miśkowiak

Format: A4
ISBN: 978-83-7597-166-8
Ze wstępu prof. dr. hab. Jacka Wysockiego

Wydział Lekarski II to pod wieloma względami najsilniejszy Wydział naszej uczelni. Zespoły nauk podstawowych i klinicznych Wydziału prowadzą wysokiej jakości nauczanie medycyny na obu kierunkach lekarskich. Kadra dydaktyczna zgromadzona w nowoczesnych klinikach Collegium Stomatologicum zapewnia kształcenie praktyczne studentów stomatologii na najwyższym poziomie. Dydaktyka w języku angielskim rozwinęła się do rozmiarów nieoczekiwanych i rozszerzyła się na kolejne kierunki studiów. Wydział udowodnił swoją sprawność organizacyjną, otwierając nowe kierunki kształcenia studentów. Wielkim sukcesem o zasadniczym znaczeniu jest uzyskanie najwyższej kategorii naukowej przyznanej Wydziałowi.

Ze wstępu prof. dr. hab. Andrzeja Tykarskiego

Oddajemy w Państwa ręce jubileuszowy Album 20-lecia Wydziału Lekarskiego II Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Choć zdajemy sobie sprawę, że na kartach książki trudno oddać każdą ważną chwilę i uhonorować wszystkich, którzy odcisnęli swoje piętno na otwartych kartach historii Wydziału Lekarskiego II, to wierzymy, że publikacja ta spotka się z przychylnym przyjęciem. Zamiarem redaktorów niniejszej kroniki było uwiecznienie ?milowych kroków?, sukcesów i ważnych momentów w historii miejsca naszej pracy i nauki. Niech ta publikacja będzie wyrazem docenienia wysiłków zarówno osób nam współczesnych, jak i tych, które odeszły od nas na zawsze. Osób, dzięki którym możliwe było powstanie Wydziału Lekarskiego II, jego rozwój i dzisiejsze osiągnięcia.

Z recenzji prof. dr. hab. Witolda Woźniaka

Pracując w naszej Uczelni jako nauczyciel akademicki od ponad 50 lat i uczestnicząc w wielu gremiach organizujących i nadzorujących działalność naukową i dydaktyczną, z dumą konstatuję, iż Akademia Medyczna, a następnie Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu rozwijały się dynamicznie i pomimo trudności ekonomicznych oraz zawirowań politycznych zyskały rangę przodującej uczelni medycznej w kraju, a także znaczącej w środowisku uniwersyteckim Wielkopolski. Z informacji zawartych w ocenianym albumie wynika, iż istotny wkład w uzyskanie tej rangi wniósł Wydział Lekarski II. Unikając zarówno Scylli kompleksu niższości, jak i Charybdy megalomanii, stwierdzić należy, iż Wydział Lekarski II w wielu dziedzinach działalności naukowej jest równorzędny z przodującymi ośrodkami zagranicznymi.

Z recenzji prof. dr. hab. Stanisława Zapalskiego

Album ten został opracowany i napisany przez aktualnie pracujących naukowych pracowników Uczelni. Jest to jego wielka zaleta, ponieważ mają oni w bieżącej pamięci różne fakty i zdarzenia z działalności tego Wydziału. Z upływem czasu wiele faktów ulega zapomnieniu, a potem w opracowaniach historycznych czasem także i przeinaczeniu. Znane bowiem jest powiedzenie, że ?bogowie nie są w stanie zmienić przeszłości, a historycy to potrafią?. Obowiązkiem każdego pokolenia jest zatem utrwalanie pamięci o dokonaniach ostatnich lat w świadomości społecznej, a zwłaszcza społeczności akademickiej.