Nakład wyczerpany

Biofizyka a Medycyna. 11/2022

Redakcja: Leszek Kubisz , Dorota Hojan‑Jezierska , Anna Marcinkowska-Gapińska , Teresa Matthews‑Brzozowska

Rok wydania: 2022
Wydanie: I
Format: B5
Oprawa: Miękka
ISBN: 978-83-7597-438-6
Waga: 562
Doi: 10.20883/9788375974386
Liczba stron: 346

Z przedmowy

Oddajemy do rąk Czytelników 11. tom serii monografii „Biofizyka a Medycyna”. Prace, których liczba w kolejnych tomach systematycznie wzrasta, zebrane są już tradycyjnie w trzech częściach o następujących tytułach: „Kolagen i biopolimery”, „Biomechanika i reologia” oraz „Medycyna fizykalna i promieniowanie elekromagnetyczne”. Poszczególne rozdziały ukazują związek pomiędzy rozwojem metod biofizycznych a ich wykorzystaniem w szeroko rozumianej diagnostyce i leczeniu. Monografia zawiera prace przeglądowe, które stanowią istotne źródło aktualnej wiedzy, a zarazem ułatwiają badania literaturowe. Zamieszczone są też prace oryginalne oraz opisy przypadków. Studenci są autorami i współautorami wielu rozdziałów, w których zostały zaprezentowane efekty działalności studenckich kół naukowych lub wyniki prac dyplomowych czy innego rodzaju aktywności naukowo-dydaktycznej.
W pierwszej części 11. tomu monografii „Biofizyka a Medycyna”, zatytułowanej „Kolagen i biopolimery”, Czytelnik znajdzie dwie prace przeglądowe. Pierwsza wskazuje na terapeutyczne działania kolagenu i jego preparatów oraz daje aktualny obraz wiedzy na ten temat. W kolejnej autorzy przedstawili wady i zalety kolagenu pochodzenia wołowego i rybiego w aspekcie jego zastosowania medycznego.
Druga część monografii, zatytułowana „Biomechanika i reologia”, zawiera prace dotyczące rejestracji i wykorzystania szeroko rozumianych drgań generowanych przez organizm i rejestrowanych w celach diagnostycznych, tak jak to ma miejsce w wibrometrii i posturografii. Przedstawiono przykłady wykorzystania powyższych metod badawczych w diagnostyce stanów fizjo- i patologicznych. W tejże części znajdziemy też pracę z zakresu transmisji bodźca akustycznego w tkance kostnej i chrzęstnej. Zamieszczono również prace poświęcone analizie odczuć bólu i kontuzji doznawanych w sporcie, związane z fizjoterapią ruchową. Istotną grupę w tej części monografii stanowią rozdziały dotyczące hemoreologii. Ich autorzy z jednej strony wskazują na wciąż niedoceniane moż-liwości diagnostyczne tej metody badawczej, a z drugiej – przedstawiają podłoże hemoreologiczne wielu chorób, piszą m.in. o zmianach lepkości krwi obserwowanych u osób chorych na COVID-19. Autorzy zwracają uwagę na możliwość wykorzystania parametrów hemoreologicznych w ocenie rokowania i monitorowania przebiegu tej choroby. Specyficzny aspekt hemoreologii, związany z przywróceniem prawidłowej reologii mózgowego przepływu, został poruszony w pracy poświęconej leczeniu trombolitycznemu u pacjentów z udarem niedokrwiennym.
Trzecią część monografii, zatytułowaną „Medycyna fizykalna i promieniowanie elekromagnetyczne”, otwierają prace poświęcone wykorzystaniu pól magnetycznych w stymulacji roślin i w terapii. Część trzecia poza problematyką związaną z wpływem pól magnetycznych na człowieka i rośliny zawiera rozdziały, w których omówiono zagadnienia wykorzystania promieniowania z zakresu IR-VIS-UV. Dlatego znalazły tu miejsce prace z zakresu fizykoterapii dotyczące wykorzystania światła laserowego w leczeniu choroby Hashimoto, poruszające problematykę ultrasłabej luminescencji w układach biologicznych czy omawiające higienę pracy układu wzrokowego. W części trzeciej zamieszczone zostały także prace z zakresu stomatologii przybliżające zagadnienia pośredniego wykorzystania ultradźwięków w dezynfekcji kanałów korzeniowych oraz dotyczące zjawiska barodontalgii i ergonomii w stomatologii.
Tom 11. serii monografii jest adresowany do osób poruszających się na styku biofizyki i medycyny bądź biologii, zainteresowanych poruszaną tematyką.

Leszek Kubisz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Koszyk