Dynamiczny rozwój biotechnologii, szczególnie biotechnologii medycznej, bardzo istotnie przyczynił się do rozwoju szeroko pojętej medycyny. Ostatnio w walce z pandemią koronawirusa (COVID-19) szczepionki uratowały miliony istnień ludzkich. Przełomy biotechnologiczne dotyczą nowoczesnych terapii wielu chorób, w tym immunoterapii nowotworów. Bardzo istotny postęp odnotowano również w zakresie tzw. inżynierii komórkowej lub szerzej – tkankowej.
W związku z powyższym już po raz siódmy oddajemy w Państwa ręce monografię, tym razem zatytułowaną „Biotechnologia w erze inżynierii tkankowej”. Tak jak w poprzednich latach jest to dzieło zbiorowe, spójne tematycznie, które obejmuje prace licencjackie opracowane przez studentów kierunku: biotechnologia medyczna, absolwentów Wydziału Medycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w roku 2022. Podobnie do lat poprzednich prezentowany tom ma sumować zdobytą wiedzę i tym samym „aktualizować” dostępne podręczniki.
Niniejsza monografia zawiera trzynaście prac licencjackich, stanowiących jej rozdziały. Dziewięć rozdziałów dotyczy głównie ludzkich, ale i zwierzęcych komórek macierzystych, w tym ich charakterystyki, właściwości i potencjalnego wykorzystania w medycynie, np. regeneracji tkanek. Cztery prace są poświęcone czynnikom genetycznym związanym z transformacją komórek nowotworowych. Ponadto autorzy przedstawiają charakterystykę materiałów oraz opisują metody inżynierii genetycznej użyte do modyfikacji komórek lub naturalnych mechanizmów je modyfikujących. Wszystkie prace zawierają aktualne źródła cytowań.