Przedmowa
Inspiracją do powstania tej książki był brak satysfakcjonującego opracowania opisującego działalność zakładów nauk podstawowych Wydziału Lekarskiego, mimo że powstało kilka książek o historii Akademii Medycznej. Zakłady te związane były z Collegium Anatomicum i stąd zrodził się pomysł powiązania funkcjonujących tu jednostek z historią budynku, który krył wiele tajemnic nawet dla starszych pracowników, którzy – podobnie jak ja – przepracowali w nim ponad 40 lat. Dla wielu z nas „Anatomicum” stało się drugim domem i miejscem, które umożliwiało nam realizację ambicji naukowych i dawało satysfakcję poznawania tajników budowy i funkcjonowania ciała ludzkiego, a także tworzenia nowych możliwości badawczych.
Początkowy zamysł, żeby stworzyć książkę o zakładach, ewoluował stopniowo w kierunku czegoś większego, co pokazałoby historię i zmiany zachodzące w „Anatomicum”. Stało się to możliwe dzięki entuzjazmowi i zaangażowaniu „Pani Ewy”, która rozpoczęła pracę – tak jak ja – przed ponad 40 laty. Jako historyk sztuki przekonała nas, że nie wolno dopuścić, aby następne pokolenia zapomniały o historii związanej z budynkiem. Pani Ewa Sumelka „buszowała” po Internecie, archiwach, bibliotekach i antykwariatach, mobilizowała wielu z nas, starając się pozyskać jak najwięcej informacji, zdjęć i wszelkich materiałów pokazujących powstanie budynku, zmieniające się jego dzieje i przeznaczenie.
Ostatecznie po kilku latach powstała książka pod tytułem „Collegium Anatomicum w Poznaniu – o historii, sztuce i nauce”. To, że książka jest o historii i nauce, wydaje się być oczywiste. Dlaczego w tytule pada słowo „sztuka”, dowie się ten, kto tę książkę przeczyta lub przynajmniej uważnie obejrzy fotografie.
„Anatomicum” dla studentów medycyny w Poznaniu to miejsce szczególne. Tutaj od lat trzydziestych odbywały się pierwsze zajęcia, tutaj poznawaliśmy koleżanki i kolegów, tutaj powoli zaczynaliśmy naszą przygodę z medycyną (...)
Maciej Zabel