Ćwiczenia z biochemii. Skrypt dla studentów farmacji

Redakcja: Michał Cichocki , Wanda Baer-Dubowska

Rok wydania: 2007
ISBN: 978-83-60187-70-8
Przedmowa

Szanowni Państwo,
oddajemy do Waszych rąk skrypt do ćwiczeń z biochemii opracowany przez zespół dydaktyczny Zakładu Biochemii Katedry Biochemii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ma on być pomocą w realizacji zajęć z biochemii, głównie dla studentów kierunku Farmacja, ale może być przydatny także dla studentów innych kierunków, przede wszystkim Analityki Medycznej. Uwzględniono w nim zarówno podstawowe zagadnienia biochemiczne związane z charakterystyką biomolekuł, enzymologią i wybranymi drogami metabolicznymi, jak i te związane z mechanizmem działania niektórych leków. Wprowadzono również elementy biochemii klinicznej. Ten zestaw zagadnień został podyktowany programem zajęć, jak również sugestiami studentów. W projektowaniu ćwiczeń brano pod uwagę techniczne możliwości ich przeprowadzenia w ramach przewidzianego na te zajęcia okresu czasu. Całość uzupełniono danymi istotnymi dla interpretacji niektórych wyników oraz wykazem zagadnień obowiązujących studentów przystępujących do egzaminu z biochemii.
Mamy nadzieję, że niniejsze opracowanie ułatwi zaliczenie tego niełatwego, jednak fascynującego przedmiotu.

Autorzy