Fizykodiagnostyka i rehabilitacja w medycynie i stomatologii – staw skroniowo-żuchwowy

Redakcja: Leszek Kubisz , Teresa Matthews-Brzozowska , Elżbieta Pawłowska

Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-7597-406-5
„Fizykodiagnostyka i rehabilitacja w medycynie i stomatologii – staw skroniowo-żuchwowy” jest monografią poświęconą problemom związanym ze stawami skroniowo-żuchwowymi w wielu aspektach medyczno-stomatologicznych. Dotycząca między innymi tych zagadnień konferencja naukowo-szkoleniowa, która miała odbyć się we wrześniu 2020 roku, nie zostanie w tym roku zorganizowana z powodu pandemii koronawirusa. Wirus nie zna granic – obiega świat bez przeszkód, uniemożliwiając bezpośrednie spotkanie naukowców i badaczy z lekarzami, a także z różnymi osobami o specjalnościach medycznych zajmującymi się diagnostyką, leczeniem i rehabilitacją pacjentów z dysfunkcjami stawowymi.
Do opracowania rozdziałów do obecnego tomu monografii z serii „Fizykodiagnostyka i rehabilitacja w medycynie i stomatologii” zaproszeni zostali autorzy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, jak również z ośrodków badawczych w kraju i poza jego granicami. Pozwoliło to na przygotowanie publikacji, w której tytule znalazło się uzupełniające hasło: staw skroniowo-żuchwowy.
Rozdziały wchodzące
w skład monografii odnoszą się do tej problematyki z perspektywy biofizyki, medycyny, stomatologii, rehabilitacji i innych dziedzin biomedycznych. Spośród zagadnień, którym poświęcone są poszczególne prace naukowe, należy wymienić zarówno możliwości diagnostyczne i rehabilitacyjne stawu skroniowo-żuchwowego w chorobach nowotworowych u pacjentów dorosłych i dzieci, w różnych stanach zapalnych i ankylotycznych, a także w chorobach układu stomatognatycznego, z uwzględnieniem wad zębowo-zgryzowych, jak i szeroko rozumiane możliwości diagnostyczno-rehabilitacyjne jako interdyscyplinarne działanie wielu specjalistów stomatologii i medycyny w przypadku migren, boreliozy i wielu innych chorób.