Słowo wstępne
Heliodor Święcicki pozostaje do dziś niedoścignionym wzorem człowieka, patrioty, lekarza i społecznika. Pozostawił po sobie dzieł tak wiele, że aż trudno uwierzyć, że wszystkie były owocem pracy jednego tylko człowieka. Naszym obowiązkiem jest nie tylko zachować prof. Święcickiego w żywej pamięci, ale też zrobić wszystko, aby poznały Go następne pokolenia.
Dziewięćdziesiąta rocznica powstania Uniwersytetu Poznańskiego to wspaniała okazja, aby przypomnieć sylwetkę i dokonania jego współzałożyciela i pierwszego Rektora. Czytelnik poznawać będzie w kolejnych rozdziałach tej książki różne obszary działalności i bogactwo osiągnięć prof. Heliodora Święcickiego. Jedni pozostaną pod wrażeniem niezwykłej konsekwencji, uporu i wieloletniego wysiłku włożonego w dzieło tworzenia Uniwersytetu w Poznaniu. Dla innych ważnym świadectwem Jego wielkości, ale też nieprzeciętnej wrażliwości jest troska o ludzi biednych, którym starał się tak pomagać, aby nie naruszać ich godności. Dla środowiska medycznego prof. Heliodor Święcicki pozostaje wzorem lekarza, który umiejętnie godził swoją służbę chorym z szeroką działalnością społeczną.
Prof. Heliodor Święcicki nie przewidział, że zawirowania historii sprawią, że z takim trudem tworzony przez niego Wydział Lekarski wraz z Wydziałem Farmaceutycznym stanowić będą kiedyś odrębną uczelnię – Akademię Medyczną, która nawet w trudnych historycznie czasach pozostała wierna ideom pierwszego Rektora Uniwersytetu Poznańskiego. Dobitnym tego dowodem jest fakt wybrania za patrona dra Karola Marcinkowskiego, którego wielkim admiratorem i propagatorem zasług był prof. Święcicki. Trzeba podkreślić, że Uniwersytet Medyczny przyjmując nową nazwę bez wahania i z szacunkiem zachował imię swojego patrona.
Mam nadzieję, że ta książka pozwoli kolejnemu pokoleniu, nie tylko studentów i pracowników naszej Uczelni, poznać wspaniałego człowieka, jakim był prof. Heliodor Święcicki, a także ulec fascynacji Jego ideami. Dlatego słowa uznania i serdecznego podziękowania kieruję do wszystkich, którzy przyczynili się do powstania i wydania tej książki, na czele z jej redaktorem prof. dr. hab. Michałem Musielakiem.
Na zakończenie pragnę zapewnić wszystkich Czytelników, że prof. Heliodor Święcicki nadal czuwa nad rozwojem Uniwersytetu Medycznego, życzliwie przyglądając się ze swojego portretu w gabinecie rektora tej Uczelni pracy kolejnych osób odpowiadających za Jej losy.
prof. dr hab. Jacek Wysocki