Z przedmowy
Niniejsza monografia stawia sobie kilka celów. Pierwszym i zarazem najoczywistszym jest przedstawienie i przybliżenie w sposób możliwie zwarty osoby, która wbrew swej niepospolitości jest zaskakująco nieznana. Kolejnym, bardziej wzniosłym celem, jest próba uchwycenia tajemniczej aury, towarzyszącej tej postaci. Albert Schweitzer jest osobą, która zdobyła sobie uznanie w wąskich aczkolwiek wymagających moralnie i intelektualnie kręgach, zarazem nie znajdując w świadomości potocznej szerokiego zrozumienia dla głęboko uniwersalnych idei.
Jako psychologa klinicznego, posiadając doświadczenie w pracy hospicyjnej, zadziwił mnie brak bezpośrednich odniesień etycznych fundamentów sprawowania opieki nad chorym umierającym, do myśli i dzieła Alberta Schweitzera. Tekst Etyka Czci dla życia w hospicjum, opublikowany w "Sztuce Leczenia" w 2005 roku, wskazywał na istnienie wielu analogii pomiędzy etyką czci dla życia a filozofią opieki paliatywnej.
Osoba Alberta Schweitzera została przybliżona społeczności Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy okazji Konferencji Naukowej Studenckiego Towarzystwa Naukowego w marcu 2007 roku. Wydarzenie to skupiło prelegentów ukazujących wielostronność postaci Alberta Schweitzera. Niniejsza publikacja, będąca wynikiem tamtej konferencji, stanowi materialny ślad przemyśleń sprzed roku, wzbogaconych o teksty prof. Henryka Gaertnera oraz Horsta Petera Reichardta. Monografia "Życie i dzieło Alberta Schweitzera inspiracją dla współczesnej bioetyki", wydana jako kolejny tom cyklu "Konteksty Społeczno-Kulturowe Zdrowia i Medycyny", została podzielona na kilka części. W pierwszej zawarte są teksty ukazujące miejsca na świecie, związane z obecnością i działalnością wielkiego lekarza. Cykl artykułów otwiera słowo wprowadzające, napisane przez prof. Henryka Gaertnera, które przedstawia pokrótce recepcję myśli i osoby lekarza z Lambarene w Polsce (...).
Bogusław Stelcer