Konteksty społeczno-kulturowe zdrowia i medycyny. Tom 6. Zdrowie i choroba w ujęciu interdyscyplinarnym

Redakcja: Michał Musielak , Krzysztof Prętki

Rok wydania: 2013
Wydanie: I
Oprawa: Miękka
ISBN: 978-83-7597-225-2
Waga: 305
35,72 zł
Ze wstępu

(...) Niniejsza monografia jest zwieńczeniem międzynarodowej współpracy naukowej pracowników Katedry Nauk Społecznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz naukowców z Universität Bremen, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim i Akademii Jana Długosza w Częstochowie.
Celem niniejszej monografii jest analiza socjologiczno-etycznych aspektów zdrowia, choroby i cierpienia w kontekście społecznym. Scharakteryzowano także fakultet pt. ?Społeczne aspekty samobójstw? jako element profilaktyki antysuicydalnej. Przedmiotem analizy uczyniono również problematykę medykalizacji społeczeństwa, stanowiącą wyzwanie dla współczesnego zdrowia publicznego. Pochylono się nad problemem wartości godności ludzkiej w kontekście społecznym oraz nad źródłami moralności. W obrębie zdrowia publicznego zwrócono uwagę na ocenę reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce w świetle badań opinii publicznej w latach 2002?2005 i poddano ocenie politykę Unii Europejskiej w zakresie praw kobiet. Przedstawiono również psychoanalityczne inspiracje analizy transakcyjnej w kontekście zdrowia psychicznego pacjenta, kwestię przekazu informacji w reklamach leków, a także sytuację osób LGB w kontaktach ze służbą zdrowia.
Dziękując Autorkom i Autorom za to, że zechcieli przygotować teksty na temat różnych aspektów zdrowia i choroby, mamy nadzieję, że lektura tej monografii zachęci Szanownych Czytelników do dalszych studiów i  badań nad omawianą problematyką.

Michał Musielak, Krzysztof Prętki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Koszyk