Słowo wstępne Prezydenta Miasta Poznania
Od wielu już lat w Poznaniu coraz częściej można usłyszeć ludzi rozmawiających z sobą po ukraińsku, a za kierownicą autobusu miejskiego spotkać Hindusa, który przybył do naszego miasta, aby dzięki pracy podjętej tutaj utrzymać rodzinę w dalekiej ojczyźnie. Wśród licznej rzeszy studentów uczelni poznańskich spotykamy Chińczyków i Tajwańczyków używających w rozmowach między sobą rodzimego języka. Obecni są także wśród nas członkowie mniejszości religijnych, jak choćby wyznawcy judaizmu, islamu i Świadkowie Jehowy, czy należący do mniejszości etnicznych Romowie. Wiele osób przyjeżdża do naszego miasta z najodleglejszych zakątków świata, gdyż Poznań staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem nie tylko dla turystów. Wszyscy są u nas mile witani i widziani, czy to jako goście czy nowi mieszkańcy.
Podobnie jak każdy obywatel Poznania, również te osoby, żyjące na co dzień w zgodzie z własnymi regułami dyktowanymi przez ich kulturę, a zwłaszcza religię, mogą, a niekiedy nawet muszą skorzystać z pomocy medycznej w naszym mieście. Tematy poruszane w monografii odzwierciedlają codzienny charakter pracy z pacjentem wywodzącym się z innego kręgu kulturowego i religijnego.
Oddana w Państwa ręce publikacja jest próbą ukazania potrzeb, problemów, a także wyzwań i nowych rozwiązań, które powstają i mogą być zastosowane w pracy z pacjentem wywodzącym się z innego kręgu kulturowego i religijnego. Propozycje, które zostały w niej przedstawione, powstały dzięki współpracy wielu specjalistów.
Niezmiernie mi miło, że mogę polecić tę książkę, która — choć dedykowana jest lekarzom, pielęgniarkom, położnym,
fizjoterapeutom, ratownikom medycznym, farmaceutom, dietetykom, logopedom, terapeutom zajęciowym, opiekunom medycznym — może zainteresować także inne osoby związane zawodowo z tematyką niniejszego opracowania.
Miasto Poznań wraz z autorami — specjalistami z zakresu wielokulturowości — przyczyniło się do stworzenia tej niezwykle potrzebnej monografii, która niewątpliwie ułatwi sprawowanie profesjonalnej opieki nad pacjentami wywodzącymi się z różnych kręgów kulturowych i religijnych i przyczyni się do zwiększenia ich bezpieczeństwa.
Prezydent Miasta Poznania
Jacek Jaśkowiak