Propedeutyka medycyny klinicznej. Podręcznik dla studentów analityki medycznej

Redakcja: Danuta Pupek-Musialik , Magdalena Kujawska-Łuczak

Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7597-244-3
Słowo wstępne

Drodzy studenci analityki medycznej,
oddajemy w Wasze ręce podręcznik „Propedeutyka medycyny klinicznej. Podręcznik dla studentów analityki medycznej”. Został on przygotowany przez zespół pracowników Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zaburzeń Metabolicznych i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Oddziału Nadciśnienia Tętniczego i Zaburzeń Metabolicznych Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Redaktorami podręcznika są dr n. med. Magdalena Kujawska-Łuczak i prof. dr hab. n. med. Danuta Pupek-Musialik.
Szybki postęp medycyny wymusza rozwój nowoczesnych metod laboratoryjnych i, co za tym idzie, konieczność nowoczesnego kształcenia. Podręcznik został opracowany na podstawie aktualnych wytycznych, uwzględnia nowoczesne metody laboratoryjne, przedstawia standardy postępowania diagnostycznego, obejmuje i poszerza zakres programu przedmiotu „Propedeutyka Medycyny Klinicznej” prowadzonego dla studentów 5 roku studiów dziennych Oddziału Analityki Medycznej oraz Studium Podyplomowego UMP. Przeznaczony jest również dla diagnostów laboratoryjnych oraz osób kształcących się w tym zakresie, a także dla innych pracowników laboratoriów analitycznych. Obejmuje tematykę z zakresu stanów nagłych, gospodarki kwasowo-zasadowej oraz układów: krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego, dokrewnego i krwiotwórczego oraz chorób reumatycznych i metabolicznych. Opisuje patofizjologię, objawy kliniczne, diagnostykę chorób, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki laboratoryjnej. Podkreśla zasady współpracy na linii lekarz – diagnosta laboratoryjny.
Mamy nadzieję, że podręcznik pozwoli Wam poznać, ugruntować i, do czego zachęcamy, poszerzyć wiedzę, przekazywaną na wykładach, seminariach i ćwiczeniach z „Propedeutyki Medycyny Klinicznej” przez naszych pracowników. Będziecie mogli korzystać zarówno z wersji papierowej, jak i elektronicznej, która będzie dostępna na uczelnianych stronach Wirtualnego Systemu Usług dla Studenta

prof. dr hab. n. med. Danuta Pupek-Musialik