Psychologia w naukach medycznych. Część II

Redakcja: Marcin Cybulski , Wojciech Strzelecki , Marta Czarnecka-Iwańczuk

Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-7597-182-8
Z prawdziwą przyjemnością oddajemy w Państwa ręce drugą część monografii „Psychologia w naukach medycznych”. Powstała ona dzięki Wam – ogromne zainteresowanie studentów oraz pracowników naukowych zarówno cyklem konferencyjnym poświęconym humanistyce w medycynie, jak i pierwszą częścią monografii spowodowało, iż zdecydowaliśmy się podjąć trud dalszego działania i szerzenia idei człowieczeństwa w naukach medycznych. Kontynuując dzieło z 2008 roku staraliśmy się odnaleźć kolejne punkty styczne psychologii i medycyny, ujmując je w słowa o charakterze popularno-naukowym, a często i publicystycznym. Adresatami publikacji są przede wszystkim studenci kierunków medycznych oraz pracownicy opieki zdrowotnej, jednak wieloaspektowość przekazu pozwala żywić nadzieję, że zainteresuje ona również i osoby niezwiązane z medycyną.
Celem naszej monografii było – prócz przedstawienia roli czynników psychologicznych dla kształtowania zarówno zdrowia jak i choroby, funkcjonowania pacjenta w sytuacji specyficznych trudności zdrowotnych oraz omówienia form terapeutycznych, wspierających proces zdrowienia – wskazanie praktycznych wskazówek, przydatnych w pracy przyszłych i obecnych przedstawicieli zawodów medycznych.
Mamy nadzieję, że nasza monografia może być pomocnym materiałem dydaktycznym dla studentów oraz przedstawicieli zawodów medycznych. Jej wieloaspektowość podkreśla szerokie ujęcie zagadnień medyczno-psychologicznych. Nie należy zapominać, że współczesna psychologia, jako dziedzina naukowa i praktyczna, wywodzi się w linii prostej z nauk medycznych. Celem jest więc również podkreślenie roli czynników medycznych dla funkcjonowania psychicznego i emocjonalnego jednostki oraz wskazanie jak istotne są zagadnienia natury psychologicznej dla zdrowia i jakości życia człowieka.