Seksuologia a etyka seksualna i problem przemocy seksualnej wobec dzieci

Autorzy: Grażyna Jarząbek-Bielecka

Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-7597-032-6
Z recenzji

Seksualność człowieka jest zjawiskiem społecznym (procesy psycho-biologiczne odbywają się w reakcji na konkretne i zmieniające się społeczne konteksty i etyczne oczekiwania). Seksuologia (...) umożliwia dalsze postępy w zrozumieniu zjawiska seksualności i wielu form dewiacji, jest interdyscyplinarną dziedziną. Poprzez te dwie tezy, praca dr Jarząbek nie tylko ma wkład w rozwój seksuologii jako dyscypliny naukowej scalającej wiele pryzmatów analizy naukowej, ale też ma daleko idące implikacje. (...) Przedstawione modele neurobiologiczne i biochemiczne, które eksponują procesy zachodzące u danej osoby, a wywołane bodźcem seksualnym w odpowiedzi na specyficzne realia zewnętrzne dają przyczynek do dalszej szerokiej dyskusji społecznej, jakie zachowania powinny być akceptowane jako normalne, a jakie uznane za dewiacyjne. Wymagają one sankcji społecznych i ochrony tych, którzy są ofiarami takiej dewiacyjnej seksualności – ofiarami takimi są często dzieci.

Prof. Sławomira Zbierska-Salameh