W związku z występowaniem wielu kontrowersyjnych stanowisk etyczno-moralnych, a nawet prawnych we współczesnej medycynie uważam, że dzięki podjęciu aktualnej problematyki i wielostronnemu jej opracowaniu monografia „Wybrane zagadnienia z etyki i deontologii lekarskiej” trafia w dobrym momencie na wydawniczy rynek medyczny, zaspokajając jego potrzeby w tym zakresie. Sądzę, że to wartościowe dzieło powinno zainteresować nie tylko lekarzy, ale także przedstawicieli innych zawodów medycznych. Dobrze byłoby, gdyby monografia stała się obowiązkową lub przynajmniej zalecaną lekturą dla studentów wyższych lat medycyny i nauk o zdrowiu.
Z recenzji prof. dr. hab. med. Mariana Krawczyńskiego
Autorzy monografii pod redakcją Andrzeja Obrębowskiego podjęli tematykę aktualnych wyzwań bioetycznych i etycznych w świecie współczesnej nauki, zwłaszcza medycyny, a także przedstawili istotną rolę deontologii lekarskiej w codziennej służbie dla drugiego człowieka.
Problemy dotyczące sfery bioetyki i etyki, pomimo że są niezwykle ważne w pracy lekarza, naukowca czy nauczyciela akademickiego, często niestety zajmują jak dotąd marginalnie miejsce w programach edukacji studentów na uniwersytetach medycznych i innych uczelniach oraz w ramach studiów podyplomowych. Monografia „Wybrane zagadnienia z etyki i deontologii lekarskiej” w istotny sposób wypełnia tę lukę, stanowiąc istotny wkład w cenne, pożyteczne i praktyczne uzupełnienie wiedzy w zakresie bioetyki, etyki i deontologii lekarskiej.
Z recenzji prof. dr. hab. med. Władysława Sinkiewicza