Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w latach 1975–2015

Redakcja: Michał Musielak , Włodzimierz Samborski

Rok wydania: 2015
Oprawa: Twarda
ISBN: 978-83-7597-259-7
Słowo od Redaktorów

Przypadająca w 2015 r. 40. rocznica istnienia i działalności dydaktycznej i naukowej Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu skłania do refleksji i spojrzenia za siebie. Słuszność bowiem mają historiozofowie, którzy głoszą, że teraźniejszość i przyszłość są w znacznym stopniu determinowane przez przeszłość. Jeśli więc zgodzić się z tą tezą, to osiągnięcia i kierunki rozwoju naszego Wydziału są z jednej strony wynikiem oddziaływania szerszych uwarunkowań społeczno-ekonomicznych i politycznych, z drugiej jednak są dziełem konkretnych ludzi – nauczycieli akademickich i studentów, pracujących i uczących się na Wydziale Nauk o Zdrowiu w okresie całego 40-lecia. Przyjmując taką perspektywę, Redaktorzy niniejszej księgi jubileuszowej postanowili ukazać w niej teraźniejszość Wydziału, jego osiągnięcia i kondycję naukowo-dydaktyczną w kontekście przeszłości. Takie ujęcie pozwoliło – jak sądzimy – zarysować różnorodność dydaktyczną na naszym Wydziale, a także oryginalność podejmowanej tematyki badawczej.
Czy to założenie udało się spełnić, to Czytelnik musi sam ocenić. Jedno jest pewne: zawarte w księdze treści ukazują ogromny potencjał naukowy i intelektualny tkwiący w społeczności pracowników i studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Mając nadzieję, że zapewnimy Czytelnikom interesującą lekturę, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Pracownikom oraz Studentom Wydziału Nauk o Zdrowiu za merytoryczny udział w tworzeniu księgi. Bez Państwa zaangażowania, które przejawiło się przygotowaniem interesujących tekstów oraz oryginalnej dokumentacji fotograficznej, księga nie miałaby tak imponującego kształtu i charakteru.