Z przedmowy
Przeminął kolejny rok i oto gotowy jest 13. tom serii monografii „Biofizyka a Medycyna”. Tym razem zawiera on 15 prac pogrupowanych w 4 polach tematycznych. W monografii znajdują się artykuły przeglądowe oraz prace oryginalne. Ich autorzy – wśród których tradycyjnie już są studenci, a prezentowane publikacje to efekt ich aktywności naukowej prowadzonej pod nadzorem doświadczonej kadry – przyczyniają się do poszerzenia i upowszechnienia wiedzy.
Tom otwiera część zatytułowana „Biomechanika i reologia”. Zawiera ona 4 prace. Dominuje tu tematyka treningu równowagi i rehabilitacji. Reologii tym razem poświęcona została 1 praca omawiająca istotne kwestie dotyczące zaburzeń przepływu krwi powodowanych przez czynniki reologiczne i geometryczne. W części drugiej, zatytułowanej tak jak we wcześniejszych tomach „Medycyna fizykalna (pola elektromagnetyczne)”, znajdujemy prace wprowadzające w zagadnienia dotyczące wpływu infra- i ultradźwięków na człowieka oraz terapii hiperbarycznej. Ponadto Czytelnik znajdzie tu 2 artykuły stanowiące przegląd doniesień o zastosowaniu ultrasłabego świecenia jako nieinwazyjnej metody pozwalającej na pozyskiwanie informacji o funkcjonowaniu wybranych układów w ludzkim organizmie. Jest tu też pierwsza z 5 prac z zakresu stomatologii – 4 zamieszczone zostały w dalszych częściach tomu – traktująca o znaczeniu laserów w endodoncji. Trzecia część monografii, „Biopolimery”, powinna usatysfakcjonować Czytelnika interesującego się stomatologią. W tej części 2 prace dotyczą wykorzystania kolagenu w stomatologii i onkologii, a pozostałe 2 prace „stomatologiczne” – stosowania gutaperki i kwasu hialuronowego. Nowością w stosunku do wcześniejszych tomów jest część czwarta: „Nanotechnologie w medycynie”. Zawiera ona 2 prace. W pierwszej przeanalizowano wykorzystanie nanotechnologii w onkologii, podkreślając potencjał nanotechnologii w zakresie transformacji opieki onkologicznej. Druga przedstawia zastosowanie w endodoncji chitozanu – naturalnie występującego nanopeptydu.
Tom 13. serii „Biofizyka a Medycyna” adresowany jest do Czytelników zainteresowanych tematyką z pogranicza biofizyki i medycyny. Pragnę podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w jego powstanie.
Leszek Kubisz