Konteksty społeczno-kulturowe zdrowia i medycyny. Tom 2. Między filozofią a bioetyką. Konsekwencje społeczno-etyczne rozwoju biomedycyny

Redakcja: Michał Musielak

Rok wydania: 2005
Wydanie: I
Format: B5
Oprawa: Miękka
ISBN: 83-60187-28-2
Waga: 474
Liczba stron: 280
30,98 zł
Przedmowa (fragment)

(...) Drugi tom serii "Konteksty społeczno-kulturowe zdrowia i medycyny" ma do spełnienia dwa cele. Pierwszy wiąże się z postulatem dostarczenia studentom materiałów ukazujących wybrane zagadnienia, tak z historii polskiej filozofii medycyny, jak współczesnej bioetyki. A więc, obok wkładu do filozofii medycyny Władysława Biegańskiego i Henryka Nusbauma, zamieszczone teksty ukazują współczesne dyskursy wokół życia i śmierci, autonomii w medycynie ponowoczesnej, praw pacjenta, różnorodnych konsekwencji społecznych i etycznych rozwoju biomedycyny, wreszcie statusu samej bioetyki, który nadal budzi kontrowersje. Drugi cel tego tomu był bardziej ambitny, redaktorowi chodziło bowiem o stworzenie płaszczyzny dla wymiany poglądów na temat rozwoju polskiej filozofii medycyny przez grono poznańskich badaczy, zajmujących się problematyką bioetyczną, a także ukazanie zagadnień, jakimi aktualnie zajmują się autorzy - filozofowie, lekarze, historycy, etycy, teologowie, a także przedstawiciele innych profesji. Ta interdyscyplinarność autorów nie jest wadą, lecz zaletą publikacji. Należy bowiem pamiętać, że wprawdzie bioetykę stworzyli lekarze, ale jej problematyka dawno przekroczyła opłotki medycyny.

Michał Musielak

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Koszyk