Poznańskie studia farmaceutyczne 1919-2002

Autorzy: Anita Magowska

Rok wydania: 2003
Wydanie: I
Format: B5
Oprawa: Miękka
ISBN: 83-88732-66-8
Waga: 372
Liczba stron: 215
11,09 zł
Fragment recenzji

Jest czymś wspaniałym, że monografia ponad 80-letniego okresu farmacji akademickiej, nauczanej do 1950 roku na Uniwersytecie Poznańskim i następnie w Akademii Medycznej, poprzez przypomnienie współtwórców obecnego Wydziału, ocali od zapomnienia bardzo znanych nauczycieli akademickich i tych, którzy chociaż poświęcili całe swoje życie poznańskiej farmacji, przedwcześnie odeszli lub obyli jeszcze bardziej odpowiedzialne stanowiska na uniwersytetach w kraju i zagranicą.
Biogramy profesorów rozpoczyna szczególnie mi bliski Franciszek Adamanis (promotor pracy doktorskiej), tak bardzo zasłużony dla farmacji, nie tylko poznańskiej, ale polskiej i nawet europejskiej. Aż trudno w to uwierzyć, że osobowość poznańskich studentów farmacji kształtowali tak wielcy profesorowie przytoczę nie tylko farmaceutów jak Kazimierz Ajdukiewicz, Jan Grochmalicki, Konstanty Hrynakowski, Tadeusz Miłobędzki, Henryk Niewodniczański, Leon Padlewski, Stefan Szczeniowski, Tadeusz Szczurkiewicz i wielu, wielu innych znakomitych uczonych. (...)
Czytając biogramy profesorów i pozostałych samodzielnych pracowników nauki biorących czynny udział w kształceniu magistrów farmacji, doktoryzujących swoich współpracowników, promujących ich poprzez habilitacje do uzyskania profesury, stanowisk w hierarchii akademickiej, można podziwiać jak długą i trudną drogę obrali i z jak wielkim oddaniem wypełniali swoją misję. Tak naprawdę na podstawie tych krótkich, z konieczności, biogramów opracowanych wg z góry przyjętego schematu można poznać wiele cech osobowości profesorów oraz przyglądać się ich osiągnięciom naukowym, z których wiele na trwale zapisało się nie tylko w polskiej farmacji. (...)
"Poznańskie Studia...", co chciałbym bardzo podkreślić, poświęcone są nie tylko tym "wielkim", a więc profesorom, ale również tym, których oni kształcili. Wykaz absolwentów poznańskich studiów farmaceutycznych obejmuje lata 1919-1927, kiedy to kształcono "aptekarzy aprobowanych", lata 1926-2002 magistrów farmacji oraz okres 1984-2002 dodatkowo analityków medycznych. (...)
Zapoznając się z III częścią dzieła Pracownicy Kancelarii Oddziału Farmaceutycznego i Dziekanatu Wydziału Farmaceutycznego poczułem ogromny niedosyt, ponieważ przed mymi oczami przesuwały się sylwetki niezapomnianych pracowników, którzy z największym oddaniem i poświęceniem wypełniali obowiązki. (...)
Zamieszczone fotografie są prawdziwą ozdobą potwierdzającą nie tylko samo studiowanie farmacji, ale także liczne wydarzenia, jakie miały miejsce na Wydziale, oddając doskonale "tamtą" rzeczywistość, która dla wielu dawnych studentów i nauczycieli akademickich przywołuje najpiękniejszy okres życia studenckiego, a profesorom radość i dumę z współuczestnictwa w kształtowaniu osobowości studentów, którzy obrali tak trudny kierunek studiów.

Prof. dr hab. Jan Pawlaczyk

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Koszyk