Przedmowa (fragment)
Niniejszy podręcznik został napisany z myślą o studentach wszystkich wydziałów i kierunków studiów Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Opisane w nim ćwiczenia laboratoryjne stanowią ilustrację i uzupełnienie materiału wykładanego w trakcie podstawowego kursu biofizyki w ramach obowiązującego programu kształcenia.
Biofizyka jako nauka podstawowa rozwija się na pograniczu fizyki, chemii, biologii i nauk medycznych. Przedmiotem jej zainteresowania są zjawiska zachodzące w układach biologicznych na różnych poziomach ich organizacji: od molekularnego, struktur nadmolekularnych, komórek i tkanek, poprzez narządy, ich układy, organizmy, aż do populacji i biosfery. Do zagadnień badawczych biofizyki zalicza się większość problemów biologicznych nauk medycznych.
Studenci wykonują ćwiczenia, których tematyka jest zintegrowana z innymi podstawowymi przedmiotami studiów i posiada wyraźny biologiczno-medyczny kontekst. Prezentowane w trakcie ćwiczeń zagadnienia umożliwiają studentom zrozumienie wielu treści kształcenia z tych przedmiotów. Zwraca się szczególną uwagę na istotę obserwowanych zjawisk, przy jednoczesnym ograniczeniu formalizmu matematycznego ich opisu. Ćwiczenia laboratoryjne z biofizyki modelują sytuacje problemowe zbliżone do występujących w pracy medyka.
Autorzy i redaktorzy